Održan Okrugli sto sa temom: „DA LI ŽIVOT IMA CENU? Oblici trgovine ljudima i uloga državnog sistema u stvaranju uslova za bolju zaštitu i preveniranje
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 20.07.2022. godine održan je Okrugli sto sa temom: „DA LI ŽIVOT IMA CENU? Oblici trgovine ljudima i uloga državnog sistema u stvaranju uslova za bolju zaštitu i preveniranje. Ovaj skup je organizovao Centar za stručno usavršavanje Kruševac u saradnji sa Nacionalnom akademijom za javnu upravu i Biroom za borbu protiv trgovine ljudima Srbija, uz podršku Grada Kruševca u cilju aktuelizacije brojnih pitanja koja se tiču borbe protiv trgovine ljudima i preveniranja mogućih pretnji, kao i otklanjanja posledica.
Direktor CSU Kruševac Nikola Džugurdić je u pozdravnom govoru prisutnima poželeo dobrodošlicu i izneo očekivanje da će CSU Kruševac zadovoljiti sve kriterijume prisutnih u pogledu organizacije skupa. U svojstvu koordinatora Okruglog stola Bogdan Dramićanin, savetnik za stručno usavršavanje i napredovanje naglasio je da je CSU Kruševac rado prihvatio inicijativu da bude domaćin ovako značajnog skupa, sa željom da se aktivno uključi u ovaj dijalog. Prepoznata je prilika i mogućnost da se organizovanjem ovakvih skupova, ali i budućih edukacija doprinese prevenciji u borbi protiv trgovine ljudima i u jednom širem kontekstu, koji integriše Migracione politike.
Okrugli sto je ispred Gradske uprave otvorio Dušan Todorović naglasivši dobru saradnju svih službi i institucija na teritoriju Rasinskog upravnog okruga u sprovođenju Lokalnog akcionog plana za unapređenje položaja izbeglih, interno raseljenih lica, povratnika, kao deo trajnih napora lokalne samouprave da poboljša uslove života i mogućnosti za integraciju istih u lokalnu zajednicu. U ovom procesu apostrofirao je ulogu Saveta za migracije koji radi na implementciji Nacionalne strategije o migracijama na nivou jedinica lokalne samouprave.
Moderator skupa, prof dr Marija Đorić, sa Instituta za politicke studije, u okviru rada Okruglog stola dala je reč eminentnim predavačima, izlagačima tema.
Prof. dr Hatidža Beriša, iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima, inače profesor na Vojnoj Akademiji i Fakultetu za inženjerski menadžment u svojoj prezentaciji predstavila je međunarodnu organizaciju AHTB – Biro za borbu protiv trgovine ljudima Srbija i približila prisutnima fenomen trgovine ljudima u savremenom društvu. Ovom prilikom je istakla da postoji stalna pretnja za potencijalne žrtve i da se krijumčarenje ljudi dešava na svakodnevnom nivou. Krijumčari su dobro neformalno povezani, praktično uvek za jedan korak ispred institucija koje trebaju da suzbijaju njihovo delovanje. Zaključila je da je uloga njene organizacije upravo na pružanju sistematske i organizovane pomoći i podrške žrtvama trgovine ljudima, porodicama žrtava trgovine ljudima i potencijalnim svedocima, saradnja i koordinacija sa državnim organima i institucijama, nevladinim organizacijama i svim ostalim akterima uključenim u borbu protiv trgovine ljudima.
Dr Zoran Milosavljević, iz Nacionalne Akademije za javnu upravu izneo je zaključak, da umesto suvoparnog teoretisanja, iz razloga što su zapravo svi učesnici profesionalci, stručnjaci u svojim oblastima, svoju temu treba da izloži sa jednim pragmatičnijim pristupom. Apostrofirao je da se u okviru dijaloga treba raditi na približavanju stavova, da se u sinergijskom desjtvu doprine čvršćoj saradnji svih relevantnih činioca koji se bave Migracionim politikama, što će na kraju rezultirati umrežavanjem i njihovim efektnijem delovanjem u cilju sprečavanja migracionih kriza. Realna pretnja za grad Kruševac svakako postoji, jer je Rasinski upravni okrug naslonjen na Balkansku migracionu rutu i u neposrednoj blizini naše južne pokrajine Kosova i Metohije. Kao odgovor na ove pretnje i izazove treba ojačati kapacitete lokalnih samouprava, ali i svakog pojedinca, a u tu svrhu će Nacionalna akademija za javnu upravu razviti nove programe obuka, koje će se realizovati u saradnji sa Centrom zastručno usavršavanje Kruševac na regionalnom nivou.
Prof. dr Mina Zirojević, sa Instituta za uporedno pravo i redovni profesor na Pravnom fakultetu podelia je svoje iskustvo u radu u brojnim institucijama koji se bave temom nasilja. Iznevši brojne primere iz svoje prakse o trgovini ljudima, maloletničkoj prstituciji i podvođenju, iznela je zapažanje žrtve obično nisu dovoljno osnažene, podržane od strane porodice i sredine, kao i informisane o načinima i procedurama kako da zatraže zaštitu sistema. Naglasila je da je faktor odvraćanja zapravo i blaga kaznena politika pravosudnih organa, nedostaku napora i kapaciteta institucija da radi na postepenoj integraciji zrtava u sistem.
Na kraju skupa, moderator, prof dr Marija Đorić je otvorila diskusiju gde su učesnici izneli svoje probleme sa kojima se svakodnevno susreću u radu. Ovo je bila dobra prilika da predstavnici organizacija civilnog društva i predstavnici institucija čuju neposredne predloge za njihovo prevazilaženje, uz zaključak da ovakvi skupovi treba češće da se organizuju i da se zajedničke preporuke prenesu do donosioca odluka i kreatora nacionalnih strategija i politika.
Okruglom stolu su prisustvovali članovi saveta za migracije grada Kruševa i ostali članovi saveta za migracije JLS Rasinskog upravnog okruga, predstavnici službi lokanih samouprava, pravosudnih organa, Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje, Ministarstva unutrašnjih poslova i Regionalne privredne komore Kruševac i dr.
Realizovana Obuka za samovrednovanјe kvaliteta rada predškolskih ustanova
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 24.06.2022. godine u saradnji sa PU "Nata Veljković" realizovana je Obuka za samovrednovanјe kvaliteta rada predškolskih ustanova (PU) sa ciljem osnaživanja timova za samovrednovanje PU za kvalitetno sprovođenje procesa samovrednovanja. Ovu obuku sprovodi Centar za evropske politike (CEP) kao deo projektnog zadatka koji se odnosi na Unapređenje procesa samovrednovanja u predškolskim ustanovama u okviru projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (MPNTR) - "Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje" (ECEC). Razrada projektnog zadatka je definisana u saradnji MPNTR i Zavodom za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV).
Specifični ciljevi odnose se na unapređivanje kompetencija vaspitača, medicinskih sestara stručnih saradnika i direktora za:
- razumevanje svrhe, koncepta i ciklusa samovrednovanja;
- razumevanje okvira za samovrednovanje (oblasti, standardi, pokazatelji i instrumenti) i procesa samovrednovanja;
- analizu podataka i zaključivanje na osnovu podataka dobijenih tokom procesa samovrednovanja;
- izradu izveštaja o samovrednovanju i plana za unapređivanje kvaliteta.
Obuku su održale Milena Kojić i Anita Erić. Polaznici obuke bili su zaposleni u PU iz Kruševca, Vlasontica, Leskovca, Kraljeva, Novog Pazara.
Projekat „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje" u okviru pomenutog projektnog zadatka predviđa planiranje i realizaciju aktivnosti koje treba da doprinesu unapređivanju procesa i praksi samovrednovanja kroz razvoj i primenu različitih tehnika i instrumenata za praćenje i vrednovanje kvaliteta rada PU i jačanje kompetencija praktičara koji su prepoznati kao ključni akteri u procesu promene prakse u skladu sa polazištima programske koncepcije predškolskog vaspitanja i obrazovanja. U tom smislu, predviđena je realizacija 20 jednodnevnih obuka za samovrednovanje kvaliteta rada PU po programu stručnog usavršavanja za zaposlene u predškolskom vaspitanju i obrazovanju koji ima status programa od javnog interesa. Obuku će proći odabrani članovi timova za samovrednovanje iz 162 PU na teritoriji Republike Srbije.
Realizovan seminar sa temom: „Praćenje, vrednovanje i podsticanje napredovanja učenika u skladu sa obrazovnim standardima"
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 18.06.2022. godine za potrebe ralizacije planova stručnog usavršavanja zaposlenih u OŠ „Sveti Sava" Čitluk, organizovan je seminar sa temom: „Praćenje, vrednovanje i podsticanje napredovanja učenika u skladu sa obrazovnim standardima". Opšti cilј seminara odnosi se na obučavanje i podsticanje nastavnika za primenu različitih načina i kriterijuma vrednovanja postignuća učenika u funkciji njihovog napredovanja i unapređenja kvaliteta učenja i nastave.
Specifični cilјevi seminara su:
- Primena različitih instrumenata za proveru obrazovnih postignuća učenika u skladu sa obrazovnim standardima i analiziranje rezultata u cilјu podsticanja napredovanje učenika;
- Korigovanje sopstvene prakse na osnovu analize učeničkih postignuća primenom različitih tehnika učenja i oblika rada;
- Upućivanje nastavnika na načine osnaživanja učenika da vrednuju sopstvena postignuća;
- Procena potreba učenika za dodatnom podrškom u radu na osnovu postignuća i
- Kako ohrabriti nezainteresovane i nemotivisane učenike da promene negativan stav o sopstvenim mogućnostima.
Autorke i realizatorke seminara bile su: Božana Jeveričić i Nadežda Popović.
Realizovan seminar sa temom: „Vrednovanje i praćenje ostvarenosti ishoda zasnovanim na kompetencijama u srednjim stručnim školama"
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je 18.06.2022. godine organizovao besplatan seminar sa temom: „Vrednovanje i praćenje ostvarenosti ishoda zasnovanim na kompetencijama u srednjim stručnim školama" sa cilјem unapređivanja kompetencija nastavnika za planiranje i realizaciju nastave, kao i praćenje i vrednovanje postignuća učenika u skladu sa ishodima.
Specifični cilјevi seminara su:
- Unapređivanje kompetencija nastavnika za planiranje i realizaciju nastavnih aktivnosti u skladu sa ishodima;
- Osposoblјavanje nastavnika za kreiranje instrumenata za praćenje i vrednovanje ostvarenosti ishoda po nivoima postignuća učenika;
- Osposoblјavanje nastavnika za kreiranje jedinstvenih kriterijuma ocenjivanja i
- Osposoblјavanje nastavnika za primenu jedinstvenih kriterijuma kako bi se obezbedilo standardizovano ocenjivanje.
Autorke i realizatorke seminara bile su: Slađana Kaplarević i Aleksandra Miletić.
Realizovano predavanje sa temom: "Vidovdan u istoriji srpskog naroda i grada Kruševca"
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 16.06.2022. godine, u okviru manifestacije "Vidovdan 2022." koja se sprovodi pod pokrovitelјstvom grada Kruševaca, realizovano je predavanje sa temom: "Vidovdan u istoriji srpskog naroda i grada Kruševca". Teme predavanja dale su istorijski osvrt na značajne momente u našoj, ali i svetskoj prošlosti.
Iznenađujuće se koliko bitnih istorijskih događaja odigravalo na Vidovdan. Samo poreklo i koreni praznika vezuju se za slovensko pagansko božanstvo Svetovid, koji je bio bog obilja i rata i koji je po nekim predanjima bio srpski vrhovni bog. Kao u mitu o Svetovidu, koji je mogao da gleda na sve četiri strane sveta, tako je i predavanje dobilo jedan širi kontekst, gde su u živoj diskusiji predavači i polaznici dolazili do odgovora na brojna pitanja sa osvrtom na prošlost i njenog daljeg uticaja na budućnost. Nezaobilazna tema, svakako bila je vezana za Kosovski boj, srednjovekovnu srpsku prestonicu Grad Kruševac i njenog osnivača Kneza Lazara, kao deo jednog opšteg narativa koji svedoči o želji da se sačuva državnost i identitet jednog naroda.
Predavači su bili Vesna Radojević i Bojan Panić.
Realizovana radionica: "Sa prirodnjacima u pohode"
U Centru za stručno usavršavanje Krusevac 15.06.2022. godine realizovana je interaktivna radionica "Sa prirodnjacima u pohode" sa ciljem vršnjačke edukacije učenika i upoznavanja prirodnih i kulturnih odlika kruševačkih naselja.
Radionicu je organizovalo Udruženje biologa Kruševac u saradnji sa Centrom za stručno usavršavanje Kruševac u okviru manifestacije "Šarengradska ekologijada 2". Polaznici su bili učenici šestog razreda OŠ "Jovan Popovic", a realizatorke su bile nastavnice: Verica Spasojević, Marija Jugović, Olivera Kolarić i Marina Simić.
Realizovana radionica projekata „Klub uspešnih naučnih komunikatora“
Naučni klub Centra za stručno usavršavanje Kruševac, 02.06.2022. godine, organizovao je radionicu projekta „Klub uspešnih naučnih komunikatora“ koja se realizuje u okviru Godišnjeg programa Naučnog kluba Kruševac i koji se finansira po Javnom pozivu Centra za promociju nauke.
Projekat je imao za cilј da pripremi učenike da postanu dobri naučni komunikatori, a radionici „Obuka za naučne komunikatore“ su prisustvovali učenici Gimnazije. Radionica se sastojala u delu pisane komunikacije, verbalne i neverbalne komunikacije i javnih nastupa.
Pored radionice projekat će imati i takmičarski karakter gde će se učenici takmičiti za titulu najbolјeg naučnog komunikatora u Kruševcu. Autor i realizator projekta je Zoran Tomić.
Realizovan projekat: „Podrška deci i porodici-dobrobit za budućnost“
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 01.06.2022. godine organizovana je treća tribina pod nazivom: „Značaj ranog razvoja“, u cilјu jačanja kapaciteta institucija i organizacija u jedinici lokalne samouprave za pružanje usluga deci i porodicima iz osetlјivih društvenih grupa.
Tribinu je realizovalo Društvo pedagoga i psihologa Rasinskog upravnog okruga u okviru projekta grada Kruševca: „Podrška deci i porodici-dobrobit za budućnost“, koji se finansira u okviru projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje” (ECEC).
Tribina je bila organizovana za vaspitače predškolske ustanove “Nata Velјković“ Kruševac. Izlagači na tribini bili su: dr Dragica Simić, Marija Sredojević, Dragan Dunđerović, Snežana Ristić-Kostov, Slobodanka Miladinović, Svetlana Aleksić, Snežana Rajković i Daliborka Živković.
Još članaka...
- Visoka delegacija NAJU posetila Grad Kruševac
- „Naučni karavan" posetio Beograd
- Realizovan projekat „Stopa po stopa metar"
- Realizovan seminar sa temom: „Podrška obrazovno-vaspitnim ustanovama za kvalitetniju zaštitu dece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja”
- Održana radionica sa temom: "Putevim pismenosti kroz parkove"