Obeležen nacionalni Dan nauke

Naučni klub pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac je povodom nacionalnog Dana nauke 06.07.2018. godine, na platou isped Doma sindikata organizovao niz aktivnosti naučnog sadržaja sa cilјem promocije i popularizacije nauke.

Osnovna poruka ovog dešavanja je da nauka treba da bude lako dostupna svim građanima.

Na osnovu Odluke Vlade Republike Srbije, Dan nauke se obeležava 10. jula, na rođendan slavnog srpsko-američkog pronalazača Nikole Tesle (1856–1943). Obeležavanje Dana nauke započelo je 2011. godine.

Aktivnosti  koje su obeležile ovaj dan su izložba pod nazivom „Devet (ne)otkrivenih pogleda“ u Srbiji i brojne radionice za uzaste od najmlađih, zaklјučno sa srednjoškolcima iz biologije, matematike, geografije, ekologije i robotike:

• Instaliranje i rad Lego robota - ralizator Uroš Vukadinović
  • Slagalice (mozaik i tangram) sa slikama prirodnih dobra i nacionalnih parkova Srbije (matematika) - realizatorka Marina Lazarević
  • Vulkan - nastanak i sam ogled sa predavanjem, realizatorka Verica Sokolović
  • Bilјna forenzika i botanika - izdvajanje DNK iz bilјaka i uzoraka, pravlјenje preparata, posmatranje pod mikroskopom i determinacija bilјnih vrsta, realizatorkе Vesna Živković i Olivera Kolarić
  • Korelacija između predmeta, primena znanja u ogledima - ralizatorке Vesna Živković, Olivera Kolarić.

Učesnici radionica bili su učenici osnovnih škola grada Kruševca.