Uručene nagrade za Svetosavski literarni konkurs

Centar za stručno usavršavanje Kruševac u saradnji sa Društvom profesora srpskog jezika i književnosti Rasinskog okruga raspisao je Svetosavski literarni konkurs za učenike osnovnih i srednjih škola Grada Kruševca. Tim povodom, u Centru je 26.01.2017. godine organizovano uručenje prigodnih nagrada.

Prisutnim laureatima, njihovim roditeljima i nastavnicima obratio se direktor CSU Kruševac, Nenad Stanojević. U prigodnom obraćanju direktor je pozdravio najpre sve učesnike konkursa, njihove predmetne nastavnike i komisiju za odabir radova na svetranom trudu i zalaganju. Posebno se zahvalio učenicima, što su prepoznali važnost teme i odazvali se na poziv Centra, koji na ovaj način nastoji da očuva nacionalnu kulturnu baštinu.

O značaju lika i dela Svetog Save govorila je predsednica Društva profesora srpskog jezika i književnosti Rasinskog okruga, Dušica Dobrodolac. Ovom prilikom napomenula je da put Svetosavlja vodi od obrazovanja i da sve stečeno u školi se potom reflektuje u stvarnom životu kao nova vrednost. Kao baza od koje sve počinje, i što ta osnovica biva veća, to ličnost dobija na stabilnosti i dobru osnovu za nadogradnju.

Potom se pristupilo svečanom činu dodele nagrada. Komisija u sastavu: Biljana Soleša, Stana Petrović-Marković, Milkica Bačević, Bogdan Dramićanin i Dušica Dobrodolac pregledala je prispele radove i donela jednoglasnu odluku u pogledu ocene kandidata.

Nagrade su dodeljene:

• Iliji Ržaničaninu, OŠ „Sveti Sava“ Čitluk, za osvojeno I mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Moj doživlјaj lika i dela Svetog Save danas“
  • Ognjenu Milenkoviću, OŠ „Vuk Karadžić“ Kruševac, za osvojeno II mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Moj doživlјaj lika i dela Svetog Save danas“
  • Eleni Sekulić, OŠ „Brana Pavlović“ Konjuh, za osvojeno III mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Moj doživlјaj lika i dela Svetog Save danas“
  • Nataliji Milјković, „Medicinska škola“ Kruševac za osvojeno I mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Ličnost iz moje okoline na putu Svetosavlјa“
  • Kseniji Lević, „Gimnazija“ Kruševac za osvojeno II mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Lik Svetog Save u istoriji i predanju“
  • Katarini Gašić, „Ekonomsko-trgovinska škola“ Kruševac za osvojeno III mesto na Svetosavskom literarnom konkursu: „Lik Svetog Save u istoriji i predanju“

Prvonagrađeni u obe kategorije su pročitali svoje radove. Zaključili bi sa odlomkom iz rada prvonagrađene Natalije Milјković: "Eto, naizgled beznačajni trenuci utiču na lјudski život i usmeravaju ga. Bila sam okrenuta velikim događajima i meni važnim osobama, a nisam ni primećivala kako me upravo male stvari menjaju i vaspitavaju. Kao što je Sveti Sava učio lјude šta je prava vera, tvrdeći da su ispravnost života i dobra dela uzaludne bez prosvećene i istinske vere u Boga, tako je i moja nastavnica Goca ostavlјala trag iz generacije u generaciju nesebičnim tkanjem svoje dobrote i znanja u naše glavice. Jer moja nastavnica pripada armiji onih koji ne prodaju znanje, ne kupuju zvanje i ne prose poštovanje. Oni idu svetosavskim putem napred zbog onih koji su tako hodali pre njih, zbog nas danas i svih onih koji će na nas gledati sutra."