Realizovana Radionica pod nazivom "VOZ"

U Naučnom klubu pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac 17.12.2016. godine realizovana je peta ujedno i poslednja radionica u okviru projekta: "Fizike na izvol'te" pod nazivom "VOZ".

Tema radionice je magnetni voz koji se vrlo jednostavno pravi - od baterije cilindričnog oblika, dva dugmasta magneta i zavojnice od provodnog materijala.

Učenici su samostalno napravili voz i izvodili eksperimente sa cilјem da utvrde koji faktori i u kojoj meri utiču na snagu i brzinu voza. Jačina i ukupni broj magneta, karakteristike žice od koje je napravlјena zavojnica, masa sistema, samo su neki od parametara koje treba optimizovati za najbrži i najjači magnetni vozić na radionici.

Realizator ove radionice je Marija Šindik, a učesnici su učenici srednjih škola sa teritorije Rasinskog okruga.