Organizovana obuka pod nazivom: "Opšti upravni postupak"
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je u okviru saradnje sa Nacionalnom akademijom za javnu upravu i sprovođenja opšteg programa kontinuiranog stručnog usavršavanja zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave organizovao obuku pod nazivom: "Opšti upravni postupak".
Obuka se realizuje u periodu od 27 do 29. novembra 2019. godine sa ciljem unapređenja znanja i veština službenika za vođenje upravnog postupka i rešavanja u upravnim stvarima. Polaznici obuke su službenici raspoređeni na poslovima vođenja upravnog postupka i odlučivanja o upravnim stvarima.
Realizatorke obuke su Jasna Cvijetić i Violeta Petronijević Mišić, akreditovane realizatorke Nacionalne akademije za javnu upravu, a koordinator Svetlana Urošević iz Nacionalne akademije za javnu upravu.
U okviru programa Exchange 5 Kruševac i Aleksinac savremenim softverima unapređuju upravljanje javnom imovinom
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac od 26 do 28.11.2019. godine stručna lica iz Gradske uprave Kruševca i Opštinske uprave Aleksinac učestvuju na obuci posvećenoj implementaciji savremenih softverskih rešenja u svakodnevni rad na polju upravljanja javnom imovinom.
Stručnjaci kompanije OSA iz Beograda, specijalizovane za ovu vrstu softvera, obuku sprovode u dve grupe. Prva je usmerena na Geografski informacioni sistem (GIS) koji omogućava uvid i administriranje nekretnina i infrastrukture na celom području lokalne samouprave. Druga grupa usmerena je na softver koji je namenski razvila kompanija OSA za potrebe administriranja javne imovine Kruševca i Aleksinca.
Unapređenjem upravljanja javnom svojinom obe lokalne samouprave žele da iskoriste sve moguće potencijale za lokalni ekonomski razvoj, angažovanje neiskorištenih potencijala i racionalizaciju u svom radu, kao i što efikasnije interno organizovanje kako bi se ova zahtevna oblast uspešno uređivala ubuduće.
Koliki izazov je pred stručnim službama govori detalj da na području Grada Kruševca postoji oko 25.000 katastarskih jedinica u javnoj svojini. Kako svaka od istih, pre ili kasnije, zahteva stručnu obradu, radi se o velikom organizacionom i stručnom izazovu za Gradsku upravu, kao što je trenutno slučaj i u svim ostalim lokalnim samoupravama u Srbiji. Novi softveri će ubrzati obradu predmeta i omogućiti limitiranom broju službenika da veoma obimni posao administriranja javne imovine urade samostalno uz kvalitativno unapređenje upravljanja javnom imovinom, a time i bolje iskorištenje iste na korist građana.
Grad Kruševac i opština Aleksinac su dobitnici jednog od ukupno 18 projekata u Srbiji koji su odobreni kroz grant šemu Exchange 5 programa.
Opšti cilj projekta „Upravljanje javnom svojinom u funkciji lokalnog razvoja“, kojeg dve lokalne samouprave realizuju partnerski, je uspostavljanje efikasnog i transparentnog upravljanja javnom svojinom u obe lokalne samouprave kako bi se doprinelo lokalnom razvoju i kako bi građani i lokalna zajednica imali što je moguće veću korist od javne svojine.
Projekat „Upravljanje javnom svojinom u funkciji lokalnog razvoja“ se realizuje u okviru Programa Exchange 5, koji finansira Evropska unija u okviru Nacionalnog programa za Srbiju IPA 2014, a sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO) kao implementacionim partnerom. Telo za ugovaranje svih projekata grant šeme je Ministarstvo finansija, odnosno Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU).
Kroz projekat će biti podržane obimne aktivnosti koje obe samouprave sprovode na polju registracije i uređivanja statusa i vlasništva nad nekretninama u javnoj svojini, te unapređenje ljudskih, stručnih i tehničkih kapaciteta. Ukupna vrednost projekta iznosi 173.600 evra od čega će Evropska unija finansirati 156.240 evra, a ostatak je direktno učešće Kruševca i Aleksinca.
Koordinator projekta za Grad Kruševac je Radoš Kandić, a Koordinatorka projekta za opštinu Aleksinac je Jelena Radmanović.
Realizuje se radionica: "Kompetencije vaspitača" - scenario
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 26 i 27.11.2019. god. realizuje se radionica sa temom: "Kompetencije vaspitača" - scenario sa ciljem upoznavanja vaspitača sa Pravilnikom o standardima kompetencija za profesiju vaspitača i njegovog profesionalnog razvoja, kao i analize kompetencija, znanja, umenja i vrednosti i njihovo povezivanje sa vaspitno-obrazovnom praksom vaspitača.
Polaznici, zaposlene medicinske sestre - vaspitači u PU "Nata Veljković" organizovane u rad u grupama pokušavaju da ostvare zadate ciljeve radionice u okviru zadatog scenaria. Realizatorke radionica su: Marija Sredojević i Daliborka Živković iz PU "Nata Veljković".
Otvoren Dečiji naučni festival - "Sa naukom na ti"
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac - Naučnom klubu 25.11.2019. god. realizovale su se radionice u okviru projekta "Dečiji naučni festival - Sa naukom na ti". Projekat Dečiji naučni festival "Sa naukom na ti" ima za zadatak popularizaciju nauke kod dece uzrasta predškolskog i osnovnoškolskog i da se deca na zanimlјiv i interaktivan način upoznaju sa svetom nauke kroz igru, interaktivne radionice, predavanja i demonstracije.
Nosilac aktivnosti projekta je Udruženje biologa Kruševac sa autorom i koordinatorom projekta prof. biologije Oliverom Kolarić a pokrovitelј budžetski fond Grada Kruševca kroz Lokalni akcioni plan za decu "Kruševac po meri dece". Partneri na projektu su Centar za stručno usavršavanje Kruševac– Naučni klub Kruševac, OŠ "Jovan Popović", OŠ "Strahinja Popović" i PU "Nata Velјković".
Današnje radionice: "Igre misli" i "Progovori da vidim ko si" realizovane su za učenike osnovnih kruševačkih škola. Realizatorke radionica bile su Olivera Kolarić, Danijela Valјarević, Sanja Mladenović, Lidija Bjelica i Marina Lazarević sa učenicima Mionom Petrović i Velјkom Kosjerom.
Uporedo sa radionicama u Naučnom klubu realizovana je radionica "Tajne zelenog solitera" za predškolce u OŠ "Jovan Popović". Realizatorke su bile Sanja Matijašević Ćirić i Daliborka Živković.
Učenici su pored radionica imali priliku i da vide izložbu Astronomskog udruženja Eureka "Iznad i još više". Izložba "Above and Beyond" je izložba koja je organizovana povodom 100 godina od nastanka MAU. Na izložbi su prikazani svi rezultati razvoja astronomije u ovom periodu koji sh postignuti.
Realizovan seminaр sa temom: „Inkluzija u praksi”
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je za potrebe realizacije planova stručnog usavršavanja Društva učitelјa Kruševac 23.11.2019. godine organizovao seminaр sa temom: „Inkluzija u praksi”. Opšti ciljevi seminara su u funkciji unapređivanja kompetencija polaznika za sprovođenje inkluzivnog obrazovanja, prepoznavanja dece kojoj je potrebna dodatna podrška i izrada plana podrške.
Specifični cilјevi seminara odnose se na:
- Senzibilisanje polaznika za inkluzivno obrazovanje.
- Podsticanje polaznika na primenu znanja o diferencijaciji i individualizaciji u procesu poučavanja.
- Senzibilisanje polaznika za prepoznavanje i identifikovanje specifičnosti kod dece.
- Osposoblјavanje polaznika za izradu individualnih obrazovnih planova.
- Izbor metoda rada shodno potrebama i mogućnostima dece, oslanjajući se na individualizovani pristup.
- Podsticanje polaznika na formiranje vršnjačke mreže za podršku učenicima kojima je potrebna.
- Osnaživanje polaznika za kvalitetno praćenje napredovanja učenika.
Realizatorke seminara su bile: Nataša Nikolić Gajić i Vesna Pokomica.
Realizovan seminar sa temom: „Didaktičke igrice za decu pametnice”
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je za potrebe realizacije planova stručnog usavršavanja Društva učitelјa Kruševac 23.11.2019. godine realizovao seminar sa temom: „Didaktičke igrice za decu pametnice”. Seminar je u funkciji unapređivanja kompetencija nastavnika u oblasti planiranja i realizacije nastave orijentisane na ishode (podizanje nivoa metodičkih znanja relevantnih za cilјeve i ishode predmeta/oblasti).
Opšti cilјevi seminara usmereni su na sticanje znanja o unapređenju kvaliteta dečjeg učenja i razvoja putem ručno izrađenih didaktičkih materijala, kao i na upoznavanje sa karakteristikama ručno izrađenih didaktičkih materijala i uočavanje mogućnosti njihove samostalne izrade i upotrebe.
Realizatoke seminara bile su: Suzana Mijušković i Ljilјana Relјić.
Realizovan seminar sa temom: „Prevencija diskriminacije i nasilјa u obrazovnom sistemu
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je 23.11.2019. godine za potrebe realizacije planova stručnog usavršavanja Društva pedagoga i psihologa Rasinskog okruga organizovao seminar sa temom: „Prevencija diskriminacije i nasilјa u obrazovnom sistemu (Od predrasuda i stereotipa do diskriminacije i nasilјa)“.
Opšti cilјevi usmereni su na osvešćivanje i osnaživanje zaposlenih da preventivno deluju, da prepoznaju i adekvatno reaguju u situacijama kršenja prava na zaštitu od nasilјa i diskriminacije.
Specifični cilјevi seminara su:
- Upoznavanje sa pojmom predrasuda i stereotipa, osvešćivanje mehanizama nastajanja, upoznavanje sa načinima prevazilaženja
- Produblјivanje znanja o diskriminaciji (upoznavanje sa pojmom, opasnostima, njeno prepoznavanje, primeri diskriminacije u Obrazovno-vaspitnom sistemu; upoznavanje sa mehanizmima prevencije, reagovanja i nivoima odgovornosti)
- Upoznavanje sa pojmom, vrstama nasilјa (razlikovanje oblika nasilnog ponašanja prema vrsti i intenzitetu; prepoznavanje aktera koji se uklјučuju u rešavanje slučajeva nasilјa, zavisno od intenziteta; osvešćivanje načina prevencije nasilјa u školi)
- Značaj multisektorske saradnje u prevenciji i zaštiti dece od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja
- Osposoblјavanje za obrazovanje učenika o mehanizmima zaštite od nasilјa i diskriminacije
Realizatorke seminara su: Jelena Žunić Cicvarić i Aleksandra Mutavdžić.
Realizovana radionica pod nazivom: „Staroslovenski brojevi – brojevi skriveni u slovima“
Naučni kluba pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac 21.11.2019. godine organizovao je radionicu pod nazivom: „Staroslovenski brojevi – brojevi skriveni u slovima“ za učenike i nastavnike područnog odelјenja OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Kruševca.
Učenici posredstvom radionice trebaju da dođu do odgovora na pitanja da li su se razlikovali brojevi starih Slovena od današnjih, da li brojevi imaju skriveno značenje, ko su matematičari pisci, kako izgledaju staroslovenski brojevi iz starih zapisa.
Realizatorka je bila Sanja Mladenović, prof.srpskog jezika i književnosti sa učenicima Mionom Petrović i Veljkom Kosjerom.
Još članaka...
- Održan sastanak Društva za srpski jezik i književnost Srbije - Podružnice za Rasinski okrug
- Održan sastanak članova Društva pedagoga i psihologa Rasinskog upravnog okruga
- Održan redovan sastanak eko-koordinatora grada Kruševca
- Realizovane obuke za nove polaznike za programski jezik Python
- Realizovan seminar sa temom: „Bolja saradnja – bezbednije školsko okruženje“