Realizovan seminar sa temom: „Dualno obrazovanje – učenje kroz rad”
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je za potrebe realizacije planova stručnog usavršavanja zaposlenih u Ekonomsko-trgovinskoj školi Kruševac 30.11.2019. godine organizovao seminar sa temom: „Dualno obrazovanje – učenje kroz rad”. Opšti ciljevi seminara su usmereni na osposoblјavanje nastavnika za rad u školi koja je u dualnom obrazovanju uz razvijanje kompetencija za prilagođavanje nastavnog plana i programa u skladu sa potrebama partnera iz privrede.
Specifični cilјevi seminara su:
- Jačanje kompetencija nastavnika, usvajanjem znanja o osnovama i načinom ostvarivanja dualnog obrazovanja.
- Osposoblјavanje nastavnika za uspešno koordinisanje između učenika, roditelјa, poslodavca i ostalih subjekata u dualnom obrazovanju.
- Jačanje kompetencije nastavnika za realizaciju nastave metodama, studija na slučaju i projekat u nastavi.
- Razvijanje veština nastavnika za praćenje napredovanja kod učenika tokom praktičnog rada kod poslodavca.
- Razvijanje veština kod nastavnika za organizaciju nastave, formulisanje cilјeva i ishoda nastave u kojoj je zastuplјena korelacija više predmeta i povezivanje obaveznih programa sa sadržajima, problemima i specifičnostima u preduzećima i institucijama sa kojima se realizuje dualno obrazovanje.
Autori i relizatori seminara bili su: Milorad Gavrilović i Ana Janković.
Sprovođenje planova stručnog usavršavanja u Muzičkoj školi “Stevan Hristić”
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 30.11.2019. godine u cilju unapređivanja kompetencija nastavnika zaposlenih u Muzičkoj školi “Stevan Hristić” u oblasti planiranja i realizacije nastave orijentisane na ishode organizovan je seminar sa temom: „Kako lako do kvalitetnog učenja”.
Specifični ciljevi seminara usmereni su na:
- Upoznavanje nastavnika sa pristupom usmerenim na učenje kojim se olakšava proces učenja i popravljaju rezultati učenja.
- Osnaživanje nastavnika za planiranje procesa učenja, kroz definisanje ciljeva i ishoda učenja i izbora odgovarajućih aktivnosti učenja.
- Podršku nastavnicima u praćenju i vrednovanju rezultata učenja učenika.
Realizatorke seminara bile su: Snežana Rajković i Jelica Dimić.
Realizovan seminar sa temom: „Upravljanje projektima iz oblasti zaštite životne sredine”
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je za potrebe realizacije planova stručnog usavršavanja Udruženja biologa Kruševac 30.11.2019. godine organizovao seminar sa temom: „Upravljanje projektima iz oblasti zaštite životne sredine”. Opšti ciljevi seminara su u funkciji osposobljavanja nastavnika za inovativni pristup razvijanju učeničkih projekata iz oblasti zašte životne sredine. U rešavanju izabranih uočenih problema, upravljanjem projektom povezuju se sadržaji nastavnih predmeta prirodnih nauka sa sadržajima iz oblasti zaštite životne sredine.
Specifični cilјevi seminara su:
- Upoznavanje sa procesom i principima projektnog pristupa u radu sa učenicima.
- Komunikaciono, metodološko i organizaciono osnaživanje nastavnika za implementaciju metode projekta u okviru svih delova školskog programa u redovnoj, izbornoj nastavi kao i vannastavnim aktivnostima.
- Uočavanje prednosti i nedostataka modela postupanja sa materijalima i oblicima energije uz razumevanje koncepta obrazovanja za održivi razvoj u lokalnim uslovima.
- Razvijanje sopstvene odgovornosti pojedinaca u unapređenju i očuvanju životne sredine.
- Ostvarivanje aktivnog odnosa i uzajamne saradnje škole i zajednice na unapređenju kvaliteta života, zdravlјa lјudi i zaštite životne sredine i prirodnih resursa.
Autorke i realizatorke seminara bile su: Jovanka Dakić, Ljilјana Janković i Jovanka Vićentić.
Realizovan Lingvistički čas
U Naučnom klubu pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac 29.11.2019. godine Lingvistička sekcija Gimnazije Kruševac, koju vode prof. mr Dušica Dobrodolac i prof. Stanislava Arsić realizovala je Lingvistički čas. Polaznici časa bili su učenici osmog razreda kruševačkih škola koje zanimaju jezičke zanimlјivosti i savremene nedoumice.
Prvi deo časa vodile su učenice 2/1, filološkog odelјenja koje su kroz najčešće jezičke i pravopisne greške, podsetile na neophodnost poštovanja norme standardnog srpskog jezika. Primerima najčešćih pravopisnih grešaka i interaktivni pristup osveženo je znanje o pravopisnoj normi.
Drugi deo časa vodili su učenice 3/1. Predstavlјanjem Istraživačke stanice Petnica, istraživačkim projektima iz oblasti leksikologije, ali i podsećanjem na početke naše pismenosti, delo Ćirila i Metodija.
Učenici osmog razreda iz osnovnih škola "Nade Popović" i "Jovana Popovića", pokazali su odlično znanje i aktivno su učestvovali u realizaciji časa. Ovaj čas je iskorišten da polaznici dobiju osnove informacije o smerovima koje upisuje Gimnazija Kruševac.
Realizacijom interaktivnih radionica završen je Dečiji naučni festival: "Sa naukom na ti"
U Naučnom klubu Kruševac pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac 29.11.2019. godine, realizacijom interaktivnih radionica završen je Dečiji naučni festival: "Sa naukom na ti". Projekat Dečiji naučni festival "Sa naukom na ti" ima za zadatak popularizaciju nauke kod dece uzrasta predškolskog i osnovnoškolskog i da se deca na zanimljiv i interaktivan način upoznaju sa svetom nauke kroz igru, interaktivne radionice, predavanja i demonstracije.
U Naučnom klubu Kruševac, u periodu od 25 do 30.11.2019. godine, učenici osnovnih škola sa teritorije grada Kruševca imali su priliku da vide sledeće radionice, predavanja i eksperimente:
- „Igre misli“
- „Oblici relјefa – čudo prirode“
- ”Kako je Sveti Sava pisao brojeve?“ (staroslovenski brojevi; kaligrafija)/
- „Napravi zidni herbar – Bilјke moga kraja“
- Mladi forenzičari „Tajna ćelije”
- „Neuro nauka za početnike"
- „Kako bilјka pije vodu i pigmentacija kod bilјaka
- „Geološka i biološka evolucija Zemlјe
- „Protist lab“
- „Progovori – da vidim ko si“
U subotu 30.11.2019. godine festival se seli na planinu Jastrebac gde je organizovan celodnevni boravak dece i u okviru festivala biće realizovane interaktivna predavanja i radionice:
- „Na krilima Jastrepca“
- „Legende o Jastrepcu“
- „Jesenji zidni herbar“
- „Pronađi mi stanište“
Nosilac aktivnosti projekta je Udruženje biologa Kruševac sa autorom i koordinatorom projekta prof.biologije Oliverom Kolarić, a pokrovitelj budžetski fond Grada Kruševca kroz Lokalni akcioni plan za decu „Kruševac po meri dece“. Realizatorke projekta bile su: Olivera Kolarić, Sanja Mladenović, Daliborka Živković, Lidija Bjelica, Aleksandra Radomirović, Vilma Stanić, Danijela Valјarević. Partneri na projektu su Centar za stručno usavršavanje – Naučni klub Kruševac, OŠ „Jovan Popović“, OŠ „Strahinja Popović“ i PU „Nata Veljković“.
Organizovana obuka pod nazivom: "Opšti upravni postupak"
Centar za stručno usavršavanje Kruševac je u okviru saradnje sa Nacionalnom akademijom za javnu upravu i sprovođenja opšteg programa kontinuiranog stručnog usavršavanja zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave organizovao obuku pod nazivom: "Opšti upravni postupak".
Obuka se realizuje u periodu od 27 do 29. novembra 2019. godine sa ciljem unapređenja znanja i veština službenika za vođenje upravnog postupka i rešavanja u upravnim stvarima. Polaznici obuke su službenici raspoređeni na poslovima vođenja upravnog postupka i odlučivanja o upravnim stvarima.
Realizatorke obuke su Jasna Cvijetić i Violeta Petronijević Mišić, akreditovane realizatorke Nacionalne akademije za javnu upravu, a koordinator Svetlana Urošević iz Nacionalne akademije za javnu upravu.
U okviru programa Exchange 5 Kruševac i Aleksinac savremenim softverima unapređuju upravljanje javnom imovinom
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac od 26 do 28.11.2019. godine stručna lica iz Gradske uprave Kruševca i Opštinske uprave Aleksinac učestvuju na obuci posvećenoj implementaciji savremenih softverskih rešenja u svakodnevni rad na polju upravljanja javnom imovinom.
Stručnjaci kompanije OSA iz Beograda, specijalizovane za ovu vrstu softvera, obuku sprovode u dve grupe. Prva je usmerena na Geografski informacioni sistem (GIS) koji omogućava uvid i administriranje nekretnina i infrastrukture na celom području lokalne samouprave. Druga grupa usmerena je na softver koji je namenski razvila kompanija OSA za potrebe administriranja javne imovine Kruševca i Aleksinca.
Unapređenjem upravljanja javnom svojinom obe lokalne samouprave žele da iskoriste sve moguće potencijale za lokalni ekonomski razvoj, angažovanje neiskorištenih potencijala i racionalizaciju u svom radu, kao i što efikasnije interno organizovanje kako bi se ova zahtevna oblast uspešno uređivala ubuduće.
Koliki izazov je pred stručnim službama govori detalj da na području Grada Kruševca postoji oko 25.000 katastarskih jedinica u javnoj svojini. Kako svaka od istih, pre ili kasnije, zahteva stručnu obradu, radi se o velikom organizacionom i stručnom izazovu za Gradsku upravu, kao što je trenutno slučaj i u svim ostalim lokalnim samoupravama u Srbiji. Novi softveri će ubrzati obradu predmeta i omogućiti limitiranom broju službenika da veoma obimni posao administriranja javne imovine urade samostalno uz kvalitativno unapređenje upravljanja javnom imovinom, a time i bolje iskorištenje iste na korist građana.
Grad Kruševac i opština Aleksinac su dobitnici jednog od ukupno 18 projekata u Srbiji koji su odobreni kroz grant šemu Exchange 5 programa.
Opšti cilj projekta „Upravljanje javnom svojinom u funkciji lokalnog razvoja“, kojeg dve lokalne samouprave realizuju partnerski, je uspostavljanje efikasnog i transparentnog upravljanja javnom svojinom u obe lokalne samouprave kako bi se doprinelo lokalnom razvoju i kako bi građani i lokalna zajednica imali što je moguće veću korist od javne svojine.
Projekat „Upravljanje javnom svojinom u funkciji lokalnog razvoja“ se realizuje u okviru Programa Exchange 5, koji finansira Evropska unija u okviru Nacionalnog programa za Srbiju IPA 2014, a sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO) kao implementacionim partnerom. Telo za ugovaranje svih projekata grant šeme je Ministarstvo finansija, odnosno Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU).
Kroz projekat će biti podržane obimne aktivnosti koje obe samouprave sprovode na polju registracije i uređivanja statusa i vlasništva nad nekretninama u javnoj svojini, te unapređenje ljudskih, stručnih i tehničkih kapaciteta. Ukupna vrednost projekta iznosi 173.600 evra od čega će Evropska unija finansirati 156.240 evra, a ostatak je direktno učešće Kruševca i Aleksinca.
Koordinator projekta za Grad Kruševac je Radoš Kandić, a Koordinatorka projekta za opštinu Aleksinac je Jelena Radmanović.
Realizuje se radionica: "Kompetencije vaspitača" - scenario
U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 26 i 27.11.2019. god. realizuje se radionica sa temom: "Kompetencije vaspitača" - scenario sa ciljem upoznavanja vaspitača sa Pravilnikom o standardima kompetencija za profesiju vaspitača i njegovog profesionalnog razvoja, kao i analize kompetencija, znanja, umenja i vrednosti i njihovo povezivanje sa vaspitno-obrazovnom praksom vaspitača.
Polaznici, zaposlene medicinske sestre - vaspitači u PU "Nata Veljković" organizovane u rad u grupama pokušavaju da ostvare zadate ciljeve radionice u okviru zadatog scenaria. Realizatorke radionica su: Marija Sredojević i Daliborka Živković iz PU "Nata Veljković".
Još članaka...
- Otvoren Dečiji naučni festival - "Sa naukom na ti"
- Realizovan seminaр sa temom: „Inkluzija u praksi”
- Realizovan seminar sa temom: „Didaktičke igrice za decu pametnice”
- Realizovan seminar sa temom: „Prevencija diskriminacije i nasilјa u obrazovnom sistemu
- Realizovana radionica pod nazivom: „Staroslovenski brojevi – brojevi skriveni u slovima“